تبلیغات
شاهرخ44 - دانلود صد سال تلاش ایرانیان برای آزادی – دکتر فرهنگ هلاکویی

جستجو

 

دانلود صد سال تلاش ایرانیان برای آزادی – دکتر فرهنگ هلاکویی

پنجشنبه 29 مرداد 1388   12:26 ق.ظ


نوع مطلب : روانشناسی ،

صد سال تلاش ایرانیان برای آزادی – دکتر فرهنگ هلاکویی
برنامه ای در تلویزیون ایرانیان ترتیب داده شد که در آن برخی اساتید و صاحب‌نظران پیرامون این مهم گفتگو کردند .  بخشی از صحبتهای دکتر فرهنگ هلاکویی را در زیر میتوانید بخوانید و اگر مایل به شنیدن کل برنامه هستید ،  فایل صوتی این برنامه در پایین همین مطلب قابل دریافت است .

دکتر فرهنگ هلاکویی :

موضوع آزادی پیچیده‌ترین موضوع سیستم علمی،فلسفی و مذهبی است.

اگر در جهان علم موضوع علیت را بپذیریم، موضوع آزادی زیر سؤال می‌رود . زیرا انسان در هر لحظه برآیند همه‌ی حوادث و نیروهای گذشته است و بنابراین آنچه برمی‌گزیند حتی اگر احساس آزادی کند ، اجباری در این کار وجود دارد .

مفهوم آزادی از نظر بیشتر مردم دنیا به درستی شناخته ، فهمیده و درک نشده ، بسیاری بر این تصورند که آزادی یعنی بی‌بندوباری و بی‌قانونی ! در حالی که با نگاه دقیق به انسان و طبیعت نتیجه میگیریم که هیچ شیئ یا شخصی ، هیچ زمانی خارج از قاعده عمل نمی‌کند .

مسأله ی آزادی انتخاب قانون درست است .

تعریف آزادی به طور کلی :

  • آنچه که انسان بخواهد ، بتواند و انجام دهد و آنچه که نخواهد، نتواند ، نشود و انجام ندهد .
  • امکان، اجازه و حق انتخاب راه درست ،خوب و مناسب بدون مانع خارجی و درونی و حس بد درونی
  • هموارکردن راه برای رسیدن خود و دیگران به حق انتخاب بیشتر و بهتر

به آزادی از سه زاویه میتوان نگریست : آزادی از ، آزادی در ، آزادی برای

همیشه موضوع آزادی با امنیت در تضاد بوده به طوریکه زمانی که آزادی میدهید امنیت به خطر میافتد و زمانی که امنیت داده شود آزادی محدود می‌شود .

انسان برای رسیدن به آزادی باید موجود آزاد و آزاده‌ای باشد !

اگرافراد جامعه مردمانی آزاد و آزاده نیستند ، آزادی صرفاً تحلیل یا هدیه‌ای است که هر زمان میتوان آنرا پس گرفت !

مفهوم آزاده و آزادگی در انسان :

ما در جهانی زندگی میکنیم که 5%-10% آن خوب و بد ، درست و غلط است ولی 95%-90%  دنیای تفاوتهاست . ما در دنیای خاکستری با طیف وسیع زندگی میکنیم نه دنیای سیاه و سفید

اینجاست که ما با بزرگترین مشکل جامعه‌مان روبرو هستیم : جهان را به حلال و حرام ، دوست و دشمن ، خوب و بد ، بهشتی و جهنمی ، یار و اغیار ، مؤمن و منکر تقسیم کردن ما را به جایی میرساند که برای کسی آزادی قائل نباشیم .

از سوی دیگر نظام باورهای مطلق ما همچون خدا و شیطان ، حقیقت و دروغ ، جسم و روح ، مادی و معنوی و …مانع پذیرش آزادی فردی و اجتماعی می‌شود .یا باور ما به قضا و قدر ، خواست خدا ، سرنوشت یا خواست بیگانگان !

متأسفانه در باور ما ، سرنوشت ما را نوشته‌اند و ما مجبور به آنیم نه اینکه سرنوشت آنست که باید از سر نوشت !

نکته ی مهم پیرامون آزادی فردی : انسان تنها زمانی آزاد و آزاده می‌شود که در زمانِ تصمیمات مهم پیرو احساسات،عواطف، هیجانات ، نظام باورها و اعتقادات خود نباشد بلکه تنها راهنمای او علم و عقل ، باتوجه به واقعیت ، اخلاق و پذیرش مسئولیت باشد .

گرفتاری جامعه ی فرهنگی ما نادیده گرفتن مثلث رحمت و گرفتاری به مثلث زحمت و نکبت ست.

روزی که ما حاضر نیستیم بیاندیشیم ناچار واقعیت و مسئوایت را نادیده میگیریم .و این گرفتاری بزرگ ماست که مانند بیشتر مردم دنیا اولا عقل نداریم و دوم اینکه بر فرض هم که داشته باشیم ، از آن در موارد مهم و اساسی استفاده نمیکنیم…


http://rapidshare.com/files/269256701/Dr.Holakouee_100_years_of_struggle_for_freedom-Shahrokh_44.rarنوشته شده توسط : شاهرخ شاهرخی